Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

Questions or Comments:
ac@tceq.texas.gov
You are here: Home / About the TCEQ / Directory / Directory: Office of Waste

Directory: Office of Waste

Contacts and phone numbers for the Office of Waste.

 

 

MAIN LINE: 512-239-2300
FAX: 239-0659

area-code.jpg

Deputy Director Brent Wade MC 123 239-6566  
Executive Assistant Rachel Kradjel MC 123 239-0609  
Special Assistant Ashley Forbes MC 123 239-0493  
Technical Specialist Bill Shafford, P.E. MC 123 239-6651  
Budget Liaison Mark Henrichs MC 123 239-2050  

         
         

Permitting and Registration Support Division

       
MAIN LINE: 512-239-5176
FAX: 239-5182
       
         
Director Lynne Haase MC 223 239-6088  
Executive Assistant Mandy Margeson MC 223 239-5677  
Special Assistant Kelly Zrubek MC 223 239-1865  
Web Administrator Robin Maiorisi MC 223 239-0668  
Budget Analyst Geneva Kessel MC 223 239-1507  
Administrative Assistant Nancy C. Klein MC 223 239-6568  
         
         
Occupational Licensing Section MC 178 239-6133 FAX: 239-6272  
Manager Russ Gardner MC 178 239-3111  
Special Assistant Michael Parrish MC 178 239-2548  
Special Assistant Ivan Messer, Ph.D. MC 178 239-6316  
Administrative Assistant Jacqueline Worth MC 178 239-5420  
Team Leader Paul Munguia MC 178 239-6394  
Team Leader Ismael Parra MC 178 239-6396  
Backflow Prevention Assembly Testers
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Customer Service Inspectors
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
LPST Corrective Action Specialist and
Project Manager Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Landscape Irrigator Licensing Program   MC 178 239-6133  
Municipal Solid Waste Supervisor
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
On Site Sewage Facility Licensing Program   MC 178 239-6133  
Water Treatment Specialist
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Stage II Vapor Recovery Facility
Representative Program
  MC 178 239-6133  
UST Contractor and On-Site Supervisor
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Visible Emissions Evaluator Program   MC 178 239-6133  
Occupational Licensing Training Providers   MC 178 239-6133  
Water and Wastewater Operations
Company Registration Program
  MC 178 239-6133  
Wastewater Operator Licensing Program   MC 178 239-6133  
Water Operator Licensing Program   MC 178 239-6133  
         
         
Registration and Reporting Section MC 129 239-6833    
Manager Don Kennedy MC 129 239-2154  
Special Assistant Bill Predeau MC 138 239-6645  
Administrative Assistant Merry Brand MC 129 239-6149  
IHW/MSW Registration Team Edward Minter MC 129 239-5262 FAX: 239-6410
PST/Dry Cleaner Registration Team Martha Glasgow MC 138 239-2159 FAX: 239-3399
         

         

Radioactive Materials Division

       
MAIN LINE: 512-239-6466
FAX: 239-6464
       
         
Director Charles Maguire MC 233 239-5308  
Executive Assistant Farrah Court MC 233 239-5852  
Special Assistant Monica Sullivan MC 233 239-1613
Technical Specialist Brad Broussard MC 233 239-6380  
Budget Liaison Geneva Kessel MC 233 239-1507  
Financial Analyst Thomas Robichaux MC 233 239-6455
Administrative Assistant Rose Ernst MC 233 239-6481  
Administrative Assistant Kathleen Holub-Drury MC 233 239-6477
Contract Specialist Dana Fine MC 233 239-0650
         
Radioactive Material Licensing Section MC 233 239-6415    
Manager Bobby Janecka MC 233 239-6415  
         
Uranium Section MC 233 239-6460    
Manager Gary Smith, Ph.D. MC 233 239-6460  
         
Underground Injection Control Permits Section MC 233 239-6461  
Manager Lorrie Council, P.G. MC 233 239-6461  
         

         

Remediation Division

       
MAIN LINE: 512-239-2200
FAX: 239-6400
       
         
Director Beth Seaton MC 225 239-2526    
Assistant Director Maria Lebron, P.G. MC 225 239-1898  
Executive Assistant Melissa Sebek MC 225 239-4677  
Special Assistant Kelly Peavler MC 225 239-1352
         
         
Division Support Section MC 102 239-4619 FAX: 239-2070  
Manager Suzanne Vargas MC 102 239-4619  
Technical Program Support Team Mike Aplin, M.S. MC 102 239-1792  
Contract Support Team Chris Drewy MC 102 239-4406  
Budget and Administrative Support Greg Harris MC 102 239-0246  
Budget Analyst Janey Saucedo MC 102 239-4405  
         
         
Superfund Section MC 136 239-5906 FAX: 239-2450  
Manager Monica Harris,P.G. MC 136 239-5906  
Team 1 Craig Watts MC 136 239-0347  
Team 2 Sharon Barker,P.G. MC 136 239-2473  
Team 3 Terry Andrews, P.G. Region 12 713-767-3560  
         
         
Petroleum Storage Tank/Dry Cleaner Remediation Program Section MC 137 239-2201 FAX: 239-2216  
Manager Ken Davis, P.G. MC 137 239-6791  
Team 1 Michael Bame, P.G. MC 137 239-5658  
Team 2 Joyce Sirota, P.G. MC 137 239-6711  
Team 3 Don Boothby, P.G. MC 137 239-2485  
         
         
Voluntary Cleanup Program/Corrective Action Section MC 221 239-2201 FAX: 239-1212/2346  
Manager Anna Brulloths MC 221 239-5052  
Team 1 Merrie Smith,P.G. MC 127 239-5051  
Team 2 Gene Muller MC 221 239-7074  
Team 3 Richard Scharlach, P.G. MC 221 239-1787  
         

         

Waste Permits Division

       
MAIN LINE: 512-239-2335
FAX: 239-2007
       
         
Director Earl Lott MC 126 239-2047  
Executive Assistant Dawn Dollins MC 126 239-6713  
Special Assistant Matt Baker, P.E. MC 126 239-1091  
         
         
Business and Program Services Section MC 126 239-2335    
Manager Brandy Brooks MC 126 239-0856  
Budget Analyst Vacant MC 126 239-2335  
Team Leader Charly Fritz MC 126 239-2331  
         
Industrial and Hazardous Waste Permits Section MC 130 239-2335    
Manager Bob Patton, Jr. MC 130 239-2277  
Permits Team 1 Will Wyman MC 130 239-3015  
Waste Analysis Group Scott Green MC 130 239-6381
Permits Team 2 Eric Beller, P.G. MC 130 239-6603  
         
         
Municipal Solid Waste Permits Section MC 124 239-2335    
Manager Chance Goodin MC 124 239-6335  
Team 1 Permits Gulay Aki MC 124 239-2340  
Work Leader 1 David Dippel MC 124 239-6669  
Team 2 Permits Plus Matthew Udenenwu MC 124 239-6229  
Work Leader 2 Iryna Kushnirsky MC 124 239-1471