>> Questions or Comments: ac@tceq.texas.gov
You are here:

TCEQ commissioners appoint members to Galveston Bay Council

Nov. 15, 2017 – The Galveston Bay Estuary Program works to preserve Galveston Bay by coordinating and implementing the Galveston Bay Plan, which is developed by consensus of interested parties and grounded in scientific research.

Today, the TCEQ’s commissioners unanimously appointed 22 people to serve terms on the Galveston Bay Council, which advises the agency on issues concerning the comprehensive conservation management plan.

“I appreciate the service of all of the citizens who are serving the state through the advisory council,” Commissioner Jon Niermann says.

The council is composed of 41 members, half of whom serve staggered four-year terms. Representatives are picked from federal and state agencies, local and regional governmental bodies, industry, academia, and other interested groups.

“All of these volunteers and staff work really hard to look after the interests of the bay or back the bay, as our public message states,” says current Galveston Bay councilmember Glenn Clingenpeal, who represented the council at the TCEQ’s meeting and is executive manager of planning and environmental services for the Trinity River Authority.

“We feel like we have an excellent slate of candidates,” he says. “We feel like they are ready to step up and continue that legacy.”

Except for Rusty Swafford, the following Galveston Bay Council members were appointed to serve until 2021. Swafford is completing a term that will end in 2019. Here are the new members appointed by the TCEQ commissioners:

  • Rusty Swafford, National Marine Fisheries Service (appointed to replace Heather Young)
  • Andrea Catanzaro, U.S. Army Corps of Engineers (appointed to replace Carolyn Murphy)
  • J. Douglas Jacobson, U.S. Environmental Protection Agency
  • John Huffman, U.S. Fish and Wildlife Service
  • Audrey Kuklenz, Texas Railroad Commission (appointed to replace James Harcourt)
  • Christine Bergren, Texas Department of Transportation (appointed to replace Mark Fisher)
  • Brian Koch, Texas State Soil and Water Conservation Board
  • Caimee Schoenbaechler, Texas Water Development Board (appointed to replace Carla Guthrie)
  • Garry McMahan, Port of Houston Authority
  • Russ Poppe, Harris County Flood Control District (appointed to replace Michael D. Talbott)
  • Jace Houston, San Jacinto River Authority
  • Bob Stokes, Galveston Bay Foundation
  • Taylor Rieck, Coastal Conservation Association (appointed to replace Matt Still)
  • Albert Gonzales, Harris County Small Business Owner
  • Linda Shead, Texas Coastal Partners
  • Will Nipper, Greater Houston Partnership and Dow Chemical (appointed to replace Jarod D. Davis)
  • William J. Baker Jr., NRG Energy Inc.
  • Caryn Brooks, LyondellBasell Industries (nominated to replace Gregory Biddinger)
  • Helen Paige, Marina Bay Harbor Yacht Club in Clear Lake Shores
  • Tracy Woody, oysterman and manager of Jeri’s Seafood
  • Ana Partin, East Harris County Manufacturer’s Association
  • John Jacob, Texas Sea Grant Program